12 dni do Turnieju. Bella Cup – furtką do kariery

17 czerwca, 2009

Dziś upływa termin regulaminowych wycofań z turnieju Bella Cup. Jutro poznamy listę uczestniczek turnieju, która będzie już bardzo zbliżona do ostatecznej.

Co roku, przed każdą kolejną edycją Bella Cup, otrzymuję pytania, czy zobaczymy w Toruniu tenisistki ze światowej czołówki? Niezmiennie odpowiadam, że start zawodniczek z bardzo wysokim rankingiem w turniejach rangi Bella Cup jest niemożliwy z kilku powodów. Po pierwsze, zabrania im tego regulamin. Po drugie, karuzela turniejowa powoduje, że zawodniczki startują niemal, co tydzień i te z wysokim rankingiem wybierają turnieje wysokiej rangi, szukając tam kolejnych punktów rankingowych i walcząc o dużo wyższe niż na Belli nagrody pieniężne. To, że w turniejach rangi Bella Cup startują tenisistki z często bardzo mizernym rankingiem, nie oznacza, moim zdaniem, że są to turnieje nieciekawe. Wręcz przeciwnie, właśnie na takich turniejach uważny obserwator może pokusić się o próbę wyłowienia spośród wielu młodych zawodniczek, rozpoczynających właśnie tenisową karierę, prawdziwego talentu. Od lat śledzę karierę zawodniczek, które kiedyś startowały w Belli, a dziś odnoszą sukcesy na światowych kortach. Niech za przykład posłuży sukces Rumunki Alexandry DULGHERU, która jako osiemnastolatka w 2007 roku na Bella Cup od startu w eliminacjach dotarła do finału turnieju, a w tym roku, w połowie maja, wygrała warszawski turniej z serii Premier o puli nagród 600 000 dolarów. Ogromną satysfakcję przynosi mi to, że Alexandra w wywiadach po sukcesie w Warszawie podkreślała, że swoją zawodową karierę tenisową rozpoczęła od sukcesu w toruńskiej Belli.

Poniżej przypominam dziesięć zawodniczek, które dziś zajmują miejsca w czołowej setce rankingu WTA, a jeszcze niedawno startowały w Bella Cup. Analiza dotyczy ostatnich siedmiu lat, czyli edycji Bella Cup o puli naród 25 000 dolarów i czasu, w którym miałem zaszczyt być jej dyrektorem.

1. Radwanska, Agnieszka (POL) – 11 WTA – WC w Bella Cup 2005, przegrała w I rundzie
2. Cornet, Alize (FRA) – 22 WTA – ćwierćfinalistka Bella Cup 2005
3. Niculescu, Monica (ROU) – 61 WTA – w Bella Cup 2006 przegrała w I rundzie
4. Radwanska, Urszula (POL) – 71 WTA – WC w Bella Cup 2005, przegrała w I rundzie
5. Yakimova, Anastasiya (BLR) – 82 WTA – finalistka Bella Cup 2003
6. Koryttseva, Mariya (UKR) – 83 WTA – zwyciężyła w Bella Cup 2002
7. Johansson, Mathilde (FRA) – 87 WTA – przegrała w II rundzie Bella Cup 2006
8. Dulgheru, Alexandra (ROU) – 88 WTA – finalistka Bella Cup 2007
9. Gallovits, Edina (ROU) – 97 WTA – półfinalistka Bella Cup 2006
10. Voegele, Stefanie (SUI) – 98 WTA – zwyciężyła w Bella Cup 2007

Jacek Szczepanik
Dyrektor Turnieju